Červen 2015

Nechat žít společné věty

27. června 2015 v 12:47 | Margareth
Nějakou dobu jsem nevěděla, kde vlastně začít. Z jakého konce písmen vyšroubovat ty křehké věty, které by dávaly smysl ve chvíli, kdy jsou vyartikulovány. Občas je těžké najít cokoliv, co by nebylo tak demotivující jako scenérie křičící na nás ze všech stran. Občas si říkám, co nám vlastně dala globalizace, internet a všemoc médií.
V okamžiku, kdy už začnete na tváři cítit jemnost pudrové duhy, do očí se vám vrátí zdravý jas, něco se zákonitě musí dostat na druhou misku vah a dorovnat do úrovně, aby stav mysli i duše nebyl ukolébán do falešného klidu či snad spokojenosti na kterou by se dalo přivyknout. Od nevidím válčit s neviditelnými přízraky, ať už rumových oparů, násilím od bližního, fialového slona anebo jen pohledem ku hranicím. Dlouhodobě neudržitelné tempo přilévající pouze stres, strach a další "s" hrozby kterým často hledíme zpříma do očí, ale doopravdy nám neurony nedovolí si říct "aha". Propad k trudomyslnosti, jež přichází se zjištěním, že všechno co vám garantuje zdraví, jsou vyhozené peníze. Kdy zjistíte, že všude kolem vás můžete zamilovaně tvářící se páry označovat jako podvádějící jedince se statutem ženáče v občanském průkaze. V okamžiku, kdy už nemůžete vydržet doma kvůli výše zmíněnému a v práci kvůli lidské nadutosti, dostáváte se až k bodu, kdy se ráno probudíte, za okny vám bubnuje déšť na okenní parapet, v místnosti šero a když už máte takovou chvilku, rozhodnete se brouzdat po virtuální sféře a hrát si tak trošku na objevitele, kteří si později nadávají za svou vědomost. Tak jako já dnes ráno.
Můžu tisíckrát toužit po tom žít jiný život, někde jinde... bouchnout dveřmi, vyjít v tom dešti na lesní jahody a dívat se do nebe s hlavou přeplněnou otazníky. Můžu si říct, že zítra brzy půjdu a pokusím se chytit stébla, které mi ještě zmítané přežilo někde hluboko uvnitř. Často není místo, kde bychom byli vítaní a cítili se skutečně sounáležitě. Tak jak by to mělo být. Můžete zvednout telefon, zavolat svému protějšku a říct mu vše, co máte na srdci. Možná se vám vysměje, možná vás bude považovat za pitomce, který se uvrtává v problémy druhých a příliš se stará o ostatní. Můžete si sednout k počítači, poslouchat zvenku ševelení ptactva a utrhnout si ten kousek pro sebe. Vydat se jedním z literárních lesů procházkou až sem, kde je prozatím pořád dost prostoru pro slova, myšlenky a pocity. Místo, kde vás nikdo možná nečte, ale máte přesto pocit, že to k něčemu je. Užít si tu volnost a ten prostor pro seberealizaci, která ačkoliv leckdy skomírá, pořád je tu cítit pachuť vaší existence, která někomu přijde trpká, ale několika málo minoritním jedincům otevře jiný obzor či similárně popíše neurčitost známého.
Někdo okolo sebe staví betonové hradby, někdo utíká před vykořisťováním pod záštitou víry. Někdo prostě jen je a nechá být. Ať už někdo lamentuje proti jiným jazykům, jiným mentalitám či pouze jinému způsobu vyjádření, měl by se především podívat sám do sebe, kde by měl i začít. Blog.cz části populace dává to, po čem část jich samých volá. Nesejde přece na tom, zda píšeme česky, anglicky nebo slovensky. Obzvlášť nyní bychom měli být rádi, najít společnou větu či odstavec a nechat žít. Pokusit se nevidět rivalitu, ale pozůstatek něčeho, co tu bylo v minulosti a může být především přínosem do dnešních trudomyslných dnů.