Séropozitivní obrázkové čtení

25. března 2015 v 17:58 | Margareth |  Knižní recenze
Modré pilulkyMODRÉ PILULKY - Frederik Peeters
Anotace: Komiks švýcarského výtvarníka (nar. 1974), tato kniha je jeho prvotinou. Pozitivní milostný příběh?
V Modrých pilulkách líčí vypravěč s velkou něhou své setkání a následný milostný vztah s mladou ženou. Ona i její tříletý syn jsou séropozitivní. Den co den musí chlapec v nerovném boji s nemocí polykat maličké modré pilulky. Bez příkras, beze snahy vzbuzovat lítost Frederik Peeters popisuje každodenní život trojice, chvíle pochybností, záblesky naděje i okamžiky ryzího štěstí. Mísením ostychu a naprosté otevřenosti dosahuje dokonalé přirozenosti a autentičnosti výrazu. Peetersův autobiografický příběh se svou smyslnou kresbou je ódou na radost, radost ze života, z možnosti milovat a být milován, z každého dne, z možnosti doufat.
(cbdb.cz)
190 stránkový komiks psaný původně francouzsky švýcarským autorem. Na přebalu knihy stojí, že od roku jeho narození "se neustále pere se životem, zaklíněný někde mezi skutečností a příběhy, které vypráví". Jestli něco dokáže podložit toto tvrzení, pak je to právě toto jeho autobiografické dílo. Každý z nás se někdy dostane do obtížné situace, každý z nás se čas od času potýká s nějakou nemocí, ale málokdo si dokáže představit život s dvěma lidmi, kteří jsou HIV pozitivní, které milujete a z nichž jeden nedosáhl ani školního věku. Můžete se ptát, co bude dál, ale nikdy předem nevíte, jaké to ve skutečnosti je nebo bude. Ilustrace nás provádí příběhem od samého začátku, kdy se hlavní hrdina seznamuje se svou osudovou. Vede nás dále, pookrývá nám tajemství a ukazuje, jaké to vlastně je. Tabu téma je představováno jako součást normálního života, bez větších rozpaků a zbytečných přehnaných fóbií. Čte se jedním dechem a vedle zdařilých ilustrací a výjimečného příběhu, nabízí i pohled do informací, ke kterým se jako "zdravý člověk" nedostanete. Ať už vás téma nadchne, osloví či pobouří, rozhodně je ale vstřícným krokem do prozatím tichých vod, které se vyznačují šepotem a vytřeštěnýma očima.


Ukázky (dostupné z internetu):

(...)


Trailer (ve francouzštině):

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KulLafe KulLafe | E-mail | Web | 13. srpna 2018 v 14:11 | Reagovat

Seal armpit delivers inconvenience, aches. to Postpone trip doctor is not appropriate. Formation under the muscle cavity may become cancer illness. But more often it is result frequent use antiperspirants with aluminum, violation rules personal hygiene, intense sweating. Inflammation causes a close clothing, polluted razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/>http://armpit.info/</a>  
Pain under the arm, redness, lump getting warm? This is the boil that will should, after that take medications. In the first stage treat solutions, anti-inflammatory drugs. When the ailment switched to second stage, shown surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama