Pohádka ze života o životě

3. února 2014 v 15:11 | Margareth |  Knižní recenze
Most přes navždyMOST PŘES NAVŽDY - Richard Bach
Tato kniha je příběhem o rytíři, který umíral, a princezně, která mu zachránila život. Je to příběh o kráse a netvorech, o kouzlech a pevnostech, o silách smrti, které jsou zdánlivé, a silách života, které jsou skutečné. Je to vyprávění o jednom dobrodružství, které je v každé době tím nejdůležitějším.

Autobiografický příběh jedné etapy života Richarda Bacha. O tom jak hledal a potkal Leslie a tom co bylo dál. O lásce, svobodě, toleranci, poznáváni, učeni se a spoustě dalších "drobností".
(cbdb.cz)


Jedná se o 330 stránkový román amerického autora, který ve svých knihách "šíří" svou životní filozofii, která má doopravdy sílu změnit život. Změnila můj pohled na svět a nemálo záležitostí, se kterými se potkávám každý den. Není snad ani potřeba říkat, že Richard ví, na čem skutečně záleží. Nadchla mne idea setkávání se se svými minulými či budoucími já prostřednictvím snu, stejně jako astrální cestování či záliba v létání. Zamilovala jsem si, jak jeho samotného, tak jeho životní družku Leslie, která na mne působila doopravdy výjimečně. Celá kniha je psána stylem, který je mi blízký a čtenář má možnost si z něj odnést mnoho citací, ale i mnohem více. Je škoda, že mnoho lidí tuto knihu nezná, protože si myslím, že pro každého by mohla být obrovským přínosem.

Ukázka:
...
Muselo to být radostí z tohoto prvního měsíce, kdy jsem zase létal, že přišla noc, kdy se mi zdál velmi neobvyklý sen.

Letěl jsem Pterodactylem, který měl dvě namísto jednoho sedadla, vysoko nad stříbrným mostem z mlhy a přistál na zelené louce u nějakého velkého shromaždiště, nějakého hlediště. Vešel jsem dovnitř, pořád měl na sobě svou kombinézu, sedl si a čekal s bradou na kolenou. Ještě se mi nezdál sen, pomyslel jsem si, v němž jsem se ukázal dřív, než se mělo něco stát. Po minutě či dvou jsem za sebou zaslechl nějaký zvuk.
Otočil jsem se a hned jsem ho poznal. Poznal jsem sebe. Svého dřívějšího sebe, který vypadal ztraceně, sebe před pěti lety obklopeného touhami, které se porměnily ve štíty, jak se divím, co je tohle za místo.
Jaká radost vidět toho muže, byl jsem zaplaven láskou k němu. Hned jsem k němu však pocítil soucit; byl tak strašně sám. Tolik se chtěl ptát a tak málo se chtěl dozvědět. Vstal jsem a usmál se na něj. Byl puntičkář na dochvilnost, nikdy se neopozdil.
,,Ahoj, Richarde," řekl jsem tak nenuceně, jak jen to šlo. ,,Nejen žes přišel včas, tys přišel dřív!"
Hrozně se snažil mě někam zařadit. Jestli si nejsi jist, proč se nezeptáš?
Vedl jsem ho ven, protože jsem věděl, že se bude cítit líp blízko letadla.
Měl jsem všechny odpovědi na jeho otázky, odpovědi na jeho bolest a opuštěnost, věděl jsem, jak opravit jeho chyby. Avšak nástroje, které v mých rukou pracovaly s kouzelnou silou, by se v těch jeho změnily v železo. Co jsem mu mohl říci?
...
Po chvíli, když byl ponořen do létání, jsem mu řekl, že mám odpovědi, které hledá, a že vím, že je nebude poslouchat.
,,Seš si jistý, že tě nebudu poslouchat?" řekl.
,,A budeš?"
,,Komu bych měl věřit víc než tobě?"
Leslie, pomyslel jsem si, ale on by se tomu smál, nikam bychom se nedostali.
,,Tohle ses sem přišel naučit. Tohle uděláš," řekl jsem. ,,Odpověď, kterou hledáš, je vzdát se své Svobody a své Nezávislosti a oženit se s Leslie Parrishovou. To, co získáš na oplátku, je jiný druh svobody, tak krásný, že si to neumíš představit..."
Po slovech oženit se s Leslie už nic nevnímal; skoro vypadl z letadla, jak byl omráčen.
Má před sebou tak dlouhou cestu, pomyslel jsem si, zatímco se zalykal a lapal po dechu. A ujde ji za pouhých pět let. Tvrdohlavý, uzavřený parchant, ale v podstatě mám toho chlapce rád. Dokáže to, no dobře, pomyslel jsem si... nebo snad ne? Zahyne ve strážce letadel nebo odletí do Montany? Hledí teď do tváře budoucnosti, která selhala?
...

Brzy poté, co jsem otevřel oči, se příběh vypařil, zmizel v mlze. Sen o létání, pomyslel jsem si. To mám štěstí, že mám tolik snů o létání! A přece bylo na tomhle něco zvláštního...co to bylo?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama