Láska je jen obyčejné slovo

3. února 2014 v 14:35 | Margareth |  Knižní recenze
HruškadóttirHRUŠKADÓTTIR - Jana Šrámková
Najít přátelství, prostředí k životu, zbavit se strachu a na prahu dospělosti se "adoptovat" do fungující rodiny. Dá se v oceánu smutku šlapat voda? Existuje dno a stojí za to se od něj odrazit? Debut Jany Šrámkové vypráví příběh osudové lásky zahrnující víc než jen vztah muže a ženy. Slova jako milovat nebo láska k tomu ale nepotřebuje. Zvláštní autorská cudnost, mistrná technika náznaků a přesných detailů dělají z téhle "islandské" novely podivuhodné čtení.

Kniha získala literární cenu "Cena Jiřího Ortena - 2009 - Cena za české prozaické či básnické dílo".
(cbdb.cz)Jedná se o přibližně sto-stránkovou novelu od české spisovatelky.
Tenhle počin je opravdový klenot, který by neměl chybět v žádné knihovně dívek, žen a všem milovníkům kvalitní literatury. Na poměrně malém prostoru je obsaženo tolik pravdy a zabaleno do naprosto originálních formulací, což jsem velmi ocenila já. Je pravda, že se jedná o trošku náročnější četbu pro náročnější čtenáře. Na stranu druhou si myslím, že nemůže nikoho zklamat. Tahle kniha se mi zapsala do srdce zlatým písmem, ke které se stále vracím a vracím. Mohu jen doufat, že autorka odloží tvorbu dětských knížek a napíše další podobný skvost.

Ukázka:
Nejen úsměvy, nejen slova, i trajektorie našich myšlenek se rytmicky doplňovaly jako při starém rituálním tanci. Tanci, který se nelze naučit jinak, než že od narození vnímáte houf lidí, kteří se nesystematicky, bez řádu a vnější logiky pohybují v extatické unifikované automatičnosti. A až jednou přijde čas, jste schopni se přidat. Aniž umíte popsat kroky, tančíte zrovna tak, ve stoprocentně přesné a nezvratné nahodilosti. Tanec svého kmene může jednotlivec chvíli tančit i sám. Za ohněm, za zástěnou. Jeho pohyb se od ostatních neodchýlí. Ale jen dokud je dostatek deště a rozrytá pole v pokoře otvírají vlahé lůno. Jen dokud se nepřivalí temná řeka...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama